Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Bakanlığımız ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında yapılan işbirliği protokolleri imzalandı.

Genel Müdürlüğümüz ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM) arasında iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim işbirliği hususlarını içeren Bakanlığımıza çalışma mevzuatı bakımından yetkiler verilmesini sağlayan, iki protokol imzalanmıştır.
Bakanlığımız ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında yapılan işbirliği protokolleri imzalandı.

1. "İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği" gereğince, Bakanlığımız periyodik kontrol uzmanlarının eğitim ve yetkilendirilmesine dair bir nolu işbirliği protokolü,

 

2. "İşyerlerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik" gereğince, 50’den az çalışanı bulunan az tehlikeli kamu işyerleri hakkında iki nolu eğitim işbirliği protokolü,

 

Genel Müdürümüz Sayın Salih AYHAN ve İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Sayın Opr. Dr. Orhan KOÇ tarafından imzalanan protokoller 14/08/2018 tarihi itibarı ile uygulamaya konulmuştur.

 

Bu protokoller ile öğrencilerimizin sağlık ve güvenliğinin en üst seviyede sağlanması ve velilerimizin memnuniyetinin artırılarak daha huzurlu eğitim ortam ve süreçlerinin tesis edilmesi hedeflenmektedir.

 

81 il millî eğitim müdürlüğünde iş ekipmanı periyodik kontrol uzmanı yetkilendirilmesi sağlayan protokol ile okullarımızın kazan dairesi, elektrik tesisatı, okullarımızdaki tehlikeli ekipmanların kontrolleri Bakanlığımız yetkili uzmanlarınca karşılanmış olunacaktır. Bu kapsamda kamuda ilk olarak Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ‘den sonra Bakanlığımızın yetkilendirilmesi sağlanmıştır.

 

Ayrıca, az tehlikeli 50’den az sayıda çalışanı bulunan tüm kamu işyerlerinde işveren vekillerinin eğitim verilerek, iş güvenliği bakımından yetkilendirilmesi sağlanacaktır. Kamu kurumlarının taşra teşkilatı birimlerinin daha nitelikli ve güvenli ortamlarda çalışma yapmaları için gerekli bilinç ve farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir.


Atatürk Bulvarı No98 3. Kat C Blok Bakanlıklar/ANKARA - 0 312 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.