Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Bakanlığımız ile Türkiye Kooperatif, Ticaret ve Büro İşçileri Sendikası (Koop-İş) Arasında Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı.

Bakanlığımız ile Türkiye Kooperatif, Ticaret ve Büro İşçileri Sendikası (Koop-İş) Arasında Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı.

Bakanlığımıza bağlı 81 İl Millî Eğitim Müdürlüğü, İdari İşler Daire Başkanlığı, Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün büro kısmı ile Ankara Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünde çalışan yaklaşık 44.357 geçici ve sürekli işçi, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu çerçevesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tescil edilen 10 No.lu Ticaret, Eğitim ve Güzel Sanatlar İş Kolu'nda çalışmaktadır.

10 No.lu İş Kolu Bakanlığımız işyerleri bakımından ana iş kolu olup, 2012 yılından beri Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonuna (TÜRK-İŞ) bağlı Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) yetkili bulunmaktadır.

Bakanlığımız ise 1986 yılından beri Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikasının (KAMU-İŞ Sendikası ile TÜHİS Sendikası 20 Ocak 2020 yılında birleşmiştir) TÜHİS üyesidir. Bugüne kadar Bakanlığımıza bağlı çeşitli işyerleri ve iş kollarını kapsayan bütün toplu iş sözleşmeleri, Bakanlığımızın üyesi olduğu TÜHİS Sendikası ile ilgili işçi sendikaları arasında yapılagelmiştir. Toplu iş sözleşmelerinin hazırlık, müzakere ve imza safhalarında Bakanlığımız yetkili ve temsilcileri de sürece dâhil olmuşlardır.

Kamuda uygulanan toplu iş sözleşmelerinin parasal hükümleri; 1995 yılından beri ilgili hükümetler ile en çok üyeye sahip işçi konfederasyonu arasında ikişer yıllık imzalanarak yürürlüğe konulan "Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü" çerçevesinde, diğer çalışma esas ve usulleri ise taraflar arasında yapılan müzakere ve mutabakatlar sonucunda belirlenmektedir.

            İşveren ve işçi sendikaları arasında Ağustos 2021 tarihinde imzalanan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü çerçevesinde Bakanlığımıza bağlı merkez ve taşra teşkilatında 10 No.lu işyerlerinde faaliyet gösteren iş yerlerimizde çalışan 44.357 işçimizin ücretlerinde (mali ve sosyal hakları) gerekli artışlar sağlanarak Bakanlığımız ile yetkili Koop-İş Sendikası arasında 01/01/2021-31/12/2022 yürürlük süreli Toplu İş Sözleşmesi 16/09/2021 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

            Bakanlığımız e-personel modülü üzerinde yürütülen İşçi Maaş Modülü'nde söz konusu artışlar güncellenerek, 01/01/2021 tarihinden itibaren geriye dönük farklar en kısa süre içerisinde işçilerimize ödenecektir.

İmzalanan Toplu İş Sözleşmesi Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan işçilerimize, Koop-İş Sendikasına ve tüm çalışma hayatına hayırlı olsun.

Atatürk Bulvarı No98 3. Kat C Blok Bakanlıklar/ANKARA - 0 312 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.