Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Bakanlığımız "İş Ekipmanları Periyodik Kontrol Uzmanlığı Kursu" Ankara Sanayi Odası Sürekli Eğitim Merkezinde Yapıldı.

Bakanlığımız

 

Bakanlığımız "İş Ekipmanları Periyodik Kontrol Uzmanlığı Kursu" Ankara Sanayi Odası Sürekli Eğitim Merkezinde yapılan açılış töreni ile başlatıldı.

Hizmetiçi eğitim kursunun açılış töreni; Genel Müdürümüz İsmail ÇOLAK ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Sedat YENİDÜNYA, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Nurettin ÖZDEBİR, Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi AKDAŞ, Akademisyenler, Öğretim üyeleri, Bakanlığımız yetkilileri ve kursiyerlerin katılımı ile gerçekleşti.

Açılış töreninde konuşan Genel Müdürümüz Sayın İsmail ÇOLAK, okul ve kurumlarda yapılan iyileştirme çalışmalarının 2023 Eğitim Vizyonumuzdaki hedeflere ulaşmak için önemli katkı sağladığını ifade etti. Bir şey elde etmenin ve bir şey üretmenin yolunun çalışmaktan geçtiğini vurguladı.

Genel Müdürümüz Sayın ÇOLAK, "Dünya üzerinde gördüğümüz pek çok şey çalışmanın ürünüdür. Çalışmak aynı zamanda insana huzur ve mutluluk verir." dedi.

"İnsanlar çalışarak çevresine şekil vermiş, medeniyet çalışmakla bugünkü düzeyine ulaşmıştır. Ama sadece çalışarak her şeyin üstesinden gelemiyoruz. Aynı zamanda çalışanın sağlıklı, güvenli ve huzurlu bir çalışma ortamında çalışmasını da sağlamalıyız. Bunu sağlayabilirsek verim ve kalite de artacaktır." ifadeleri ile konuşmasına devam eden Sayın ÇOLAK, 2018 yılında Bakanlığımız ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında imzalanan protokolle " İki Bakanlık arasında imzalanan protokol kapsamında iş ekipmanlarına ait eğitimler devam etmektedir. Bugüne kadar gerçekleştirilen "İş Ekipmanları Periyodik Kontrol Uzmanı Eğitimleri" programını başarı ile tamamlayan 164 periyodik kontrol uzmanı İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından görevlendirilmiştir." dedi.

2018 yılında bu kapsamda yürütülen çalışmalar sonucunda; 17.535 okul/kurumda elektrik, topraklama ve yıldırımdan korunma tesisatının, 18.133 okul/kurumda kalorifer tesisatının, 17.768 okul/kurumda yangın tesisatlarının periyodik kontrollerinin gerçekleştirildiğini belirten Sayın ÇOLAK, İş ekipmanlarının periyodik kontrolleri gerçekleştirilirken İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Koordinatörleri, Periyodik Kontrol Uzmanları ve Okul/Kurumlar tarafından yürütülecek iş ve işlemler ile süreçlerin mevzuata uygun olarak herhangi bir aksamaya meydan verilmeden yürütülmesi ve uygulamalarda birliğin sağlanması amacıyla Bakanlığımızca 2019/5 sayılı "İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrolleri Genelgesi"nin 12 Nisan 2019 tarihinde yayımlandığı bilgisini verdi.

Periyodik kontrol faaliyetleri sonucunda kamu kaynaklarının etkin, verimli ve tasarruflu kullanılmasına önemli katkılar sunulmaktadır.

İş Ekipmanı periyodik kontrol hizmetleri alanında yapılan çalışmaların kamu kaynaklarının etkin, verimli ve tasarruflu kullanılmasına önemli katkılar sunduğuna vurgu yapıldı. Sayın Genel Müdürümüz, "Bakanlığımız kendi insan kaynakları ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde okullarımızın sağlık ve güvenlik şartlarını geliştirmek ve rehberlik yapmak üzere İş Güvenliği Uzmanları ve Periyodik Kontrol Uzmanları görevlendirmektedir. Kamu yararı gözetilerek okullarımızda düzenli olarak tüm tehlikeli tesis, tesisat ve iş ekipmanları Periyodik Kontrol Uzmanlarınca denetlenmektedir." dedi.

Örnek çalışmaların yaygınlaştırılmasına değinen Sayın ÇOLAK, "Sizlerin, sahada geleceği şekillendiren, insana şefkat ve sevgiyle dokunan bu değerli çalışmalarınızın sürekli olmasını bekliyoruz. Bölgenizde ve ilinizde örnek çalışmalarınızın yaygınlaştırılması en önemli hedeflerinizden biri olmalıdır. Bu çalışmalar; çocuklarımızın, öğretmenlerimizin sağlıklı ve güvenli ortamlarda huzur içerisinde bulunmaları ve 2023 Eğitim  Vizyonumuzdaki hedeflere ulaşmak için önemli katkı sağlayacaktır." dedi.

Genel Müdürlüğümüz İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanlığının, kendi görev alanına giren hususlarda birçok önemli faaliyeti gerçekleştirerek, İş Sağlığı ve Güvenliği alanında kamu yönetimi anlayışı içinde öncü ve rol model uygulamaları hayata geçirdiğini ifade eden Genel Müdürümüz Sayın İsmail ÇOLAK; "Eğitim ortamlarının daha sağlıklı ve güvenli olması öncelikli çalışma konularımız arasında yer almaktadır. Eğitim-öğretim ortamlarının sağlık ve güvenlik şartlarını, ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak en üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyoruz. İş kazalarının bir daha yaşanmaması ya da minimize edilmesi ve öğrencilerimizin sağlık ve can güvenliğine yönelik risklerin sıfırlanması için bir dizi çalışma yürütüyoruz. Okul ve kurumlarımız için standartlar belirleyerek, şartları iyileştirmek çabasındayız." dedi.

Hep birlikte çalışarak, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sağlamak için sağlık ve güvenliği öncelikli hale getiriyoruz.


Genel Müdürümüz Sayın ÇOLAK; "2023 Eğitim  Vizyonumuzdaki hedeflere ulaşmak için okullarımızın ve kurumlarımızın sağlık ve güvenlik şartlarını iyileştirmek üzere çıktığımız bu yolculukta sizlerin katkısına, emeğine ve daha çok çalışmasına ihtiyacımız var. Bu çalışmaların hayırlı olmasını temenni ediyor, hepinize başarılar diliyorum." diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Atatürk Bulvarı No98 3. Kat C Blok Bakanlıklar/ANKARA - 0 312 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.