Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Çocukların Eğitim Süreçlerinin Güvenliğine İlişkin İş Birliği Protokolü kapsamında "Okul Güvenliği Çalıştayı" başladı.

Çocukların Eğitim Süreçlerinin Güvenliğine İlişkin İş Birliği Protokolü kapsamında

"Çocukların Eğitim Süreçlerinin Güvenliğine İlişkin Koruyucu Önleyici Hizmet ve Tedbirlerin Artırılmasına Yönelik İş Birliği Protokolü" tamamlanmış olup; 20.06.2022 tarihinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığının katılımıyla düzenlenen programda imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

"Eğitim ve Güvenlik Projesi" kapsamında hazırlanan İş Birliği Protokolü'nün etkin bir şekilde yürütülebilmesi için, Genel Müdürlüğümüz İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanlığımız koordinatör birim olarak belirlenmiştir. Taşra teşkilatında ise İl İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri (İl İSGB) ile İlçe İş Sağlığı ve Güvenliği Büroları (İlçe İSG Büroları) koordinesinde ilgili süreçler yürütülmektedir.

Protokol ile eğitim güvenliği alanında yaşanan sorunlara yönelik bütüncül stratejiler ve proaktif çözüm önerileri geliştirilerek çocuklarımızın bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal ve ahlâki yönden nitelikli eğitim almış sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Protokol yürütülmesi ile ilgili yapılacak çalışmalarda uygulayıcılara açıklama sağlaması ve taşra teşkilatında birlikteliğin sağlanması amacıyla İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanlığımız koordinesinde, protokol taraflarının da katılımıyla protokol uygulama kılavuzu hazırlama çalışmaları yürütmektedir. İçişleri Bakanlığınca organize edilen "Protokol Uygulama Kılavuzu" değerlendirme toplantısı 10-11.08.2022 tarihinde protokol taraflarının yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. 17-19.08.2022 tarihinde protokol uygulama klavuzunun son halini vermek üzere il ve ilçelerde görevli uzmanların ve protokol taraflarının yetkililerinin katılımı ile Ankara Başkent Öğretmenevinde ''Protokol Uygulama Kılavuzu Hazırlama Çalıştayı" gerçekleştirilecektir.

Atatürk Bulvarı No98 3. Kat C Blok Bakanlıklar/ANKARA - 0 312 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.