Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Genel Müdürlüğümüz ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığı arasında 28/09/2020 tarihinde Çanakkale Kahramanlarını Öyküleştirme Protokolü imzalandı.

Genel Müdürlüğümüz ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığı arasında 28/09/2020 tarihinde Çanakkale Kahramanlarını Öyküleştirme Protokolü imzalandı.

Genel Müdürlüğümüz ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığı arasında 28/09/2020 tarihinde "Çanakkale Kahramanlarını Öyküleştirme" protokolü imzalandı. İmzalanan bu Protokol ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alanı'nın tarihî, kültürel ve manevî değerlerinin, doğal dokusunun, coğrafyasının gelecek kuşaklara aktarılması ve Çanakkale ruhunun işlenerek kalıcı eserler ortaya çıkarılması amacıyla okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde Çanakkale Kahramanlarını Öyküleştirme Çalışması yürütülmektedir.

Bu çalışma kapsamında alanında uzman öğretmen görevlendirmeleri gerçekleştirilmiş olup Gelibolu Tarihî Alanı'nda gezi gözlem yapılmıştır. İlk etapta ortaokul düzeyinde 10 adet öyküleştirme çalışması görevli öğretmenler tarafından yapılmakta olup redaksiyon aşamasına gelinmiştir. Eser içeriklerinin resimlendirilmesi ve tasarımı aşaması için ise çalışmalar devam etmektedir.

Söz konusu eserlerin tarihî gerçekliğe ve öğrenci seviyesine uygunluğu, alanında uzman isimlere inceletmek suretiyle sağlanacaktır. Hazırlanan eserlerin Ders Kitapları ve Yayımlar Dairesi Kültür Yayınları Şubesince baskıları gerçekleştirilecek olup kültür dünyamıza kazandırılacaktır. Eserlerin dijital versiyonu ise EBA üzerinden öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulacaktır. Ayrıca çalışma öğretmen ve öğrencilere etkin bir şekilde duyurularak okul ve kurumlarda sanatsal faaliyetlerin yapılması planlanmaktadır.

Atatürk Bulvarı No98 3. Kat C Blok Bakanlıklar/ANKARA - 0 312 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.