Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Sayın İsmail ÇOLAK, "Avrasya İş Sağlığı Güvenliği Zirvesi Danışma Kurulu Toplantısı"na Katıldı.

Genel Müdürümüz Sayın İsmail ÇOLAK,

Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Federasyonu ile CNR Expo işbirliğinde 4-7 Aralık 2019 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan "Avrasya İş Sağlığı Güvenliği Zirvesinin Danışma Kurulu Toplantısı" 20 Ağustos 2019 tarihinde İstanbul CNR Kongre Merkezi Yönetim Binasında Genel Müdürümüz İsmail ÇOLAK'ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof.Dr. Şükrü ERSOY'un açılış konuşmaları ile başlayan toplantıya çok sayıda sektör temsilcisi, İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi, Kamu Kurum ve STK temsilcisi ile akademisyen katıldı. Danışma Kurulu üyelerinin görüş ve önerileri ve zirveye katkı sağlayacakları konuların tartışıldığı toplantıda, "Afet ve Acil Durumlarda Sürdürülebilir İş Sağlığı ve Güvenliği" tema olarak belirlendi.

Toplantıda Bakanlığımız İSG uygulamaları hakkında bilgi vererek, bu kapsamda risk değerlendirmesi ve acil durum plânlarının kayıtlarının elektronik ortamda tutulduğunu ifade eden Genel Müdürümüz Sayın İsmail ÇOLAK, "Bakanlığımıza bağlı merkez ve taşra teşkilatı ile okul ve kurumlarda tehlike ve riskler ile acil durumlar analiz edilerek, Bakanlığımız Bilişim Sistemleri Yazılımı ile bütünleşik İSGB modülünde kayıt altına alınmaktadır." dedi

Sayın ÇOLAK konuşmasında, Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlarımızdaki tehlikeli iş ekipmanların periyodik kontrollerini yapmak üzere makine (61), elektrik (74) ve metal (16) lisansında toplam 162 uzmanın eğitim alarak belgelendirildiğini ve il millî eğitim müdürlüklerinde görevlendirildiğini vurguladı.

81 ilimizde İlkyardımcı Eğitim Merkezinin kurulduğunu, Sağlık Bakanlığınca yetkilendirildiğini, 167 öğretmenimizin İlkyardımcı Eğitimcisi ve 9.284 çalışanın İlkyardımcı olarak yetiştirildiğini belirten Sayın ÇOLAK, Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatı ile okul ve kurumlarında sağlıklı,  güvenli çalışma ve eğitim ortamı ile öğrenme süreçlerinin tesisi, sunulan hizmetlerin kalitesinin geliştirilmesi amacıyla uluslararası TS EN ISO 17021 ve ilgili standartlarda yönetim sistemlerinin yaygınlaştırılması hedefine uygun olarak, 2017/27 sayılı Bakanlığımız Genelgesi doğrultusunda okul/kurumlarımızda TS EN ISO 9001, TS EN ISO 14001, OHSAS 18001 ve TS EN ISO 45001 belgelendirme faaliyetlerinin yürütüldüğünü vurguladı.

Genel Müdürümüz İsmail ÇOLAK, Bakanlığımız Merkez İSGB bünyesinde Fiziksel Risk faktörlerinin ölçümünü yapan "İş Hijyeni Test Ve Analiz Laboratuvarı"nın ISO 17025 standardına göre hizmetlerini sürdürmekte olduğunu, Türk Akreditasyon Kurumu (TURKAK) ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma Enstitüsü tarafından akredite edildiğini,  uluslararası yeterliliğe sahip olduğunu belirtti.

Bakanlığımıza bağlı pansiyonlu okul ve kurumlarımızda sağlık, güvenlik şartlarının incelenmesi ve denetlenmesi amacıyla 2018/8 sayılı Genelge'nin yayımlandığını ifade eden Genel Müdürümüz İsmail ÇOLAK, "2018 Mart-Haziran ayı dönemlerinde, 2.952 adet pansiyonlu okul ve kurumda İş Güvenliği Uzmanlarınca denetleme yapılmış, bulunan uygunsuzluklar hakkında takip ve iyileştirme programları başlatılmıştır" dedi.

Genel Müdürümüz Sayın ÇOLAK konuşmasının devamında, 81 il millî eğitim müdürlüğü bünyesinde 2019 yılı Aralık ayına kadar toplam 300 kişiden oluşan Bakanlığımız Arama ve Kurtarma Birliği (MEB AKUB) teşekkül edileceğini, ayrıca İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile koordineli bir biçimde hafif arama ve kurtarma düzeyinde çalışmalar sürdürüldüğünü  söyledi.

Kamu ve özel sektör temsilcilerinin İSG alanında yaptıkları çalışmalar hakkında detaylı bilgilerin paylaşıldığı Danışma Kurulu Toplantısı'nda, Sağlık Bakanlığı temsilcisi ile AFAD İstanbul İl Müdürü de kurumlarının çalışmaları hakkında bilgi verdi.   

Zirvenin; İSG çalışanlarının sorunlarına çözüm üretileceği, sağlıklı kentlerin tasarlanacağı, İSG'nin ekonomik boyutlarının konuşulacağı ve İSG profesyonellerinin geniş çapta katılımı sağlayacağı bir kongre ve fuar olması temennisi ile toplantı tamamlandı. 

23-08-201923-08-2019

Atatürk Bulvarı No98 3. Kat C Blok Bakanlıklar/ANKARA - 0 312 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.