Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

"TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi" Gerçekleştirildi.

Resmî okul ve kurumlarda "Kalite Yönetim Sistemi" uygulamaları konusunda rehberlik ve danışmanlık hizmeti verebilecek personelin yetiştirilmesi amacıyla TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi 12-16 Şubat tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirildi.


        Bakanlığımızın Belgelendirme Hizmetleri Yönergesi doğrultusunda okul ve kurumlarımızda yönetim sistemlerinin yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında eğitimlerimiz sürdürülmektedir. 12 Şubat 2024 Pazartesi günü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Özkan AVCI'nın yer aldığı açılış programı ile başlayan kurs programı 5 gün 40 Ders saati olarak uygulanmıştır.

       TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Baş Tetkik Görevlisi eğitim görevlileri tarafından verilen 40 saatlik eğitim programı 12-16 Şubat tarihleri arasında tamamlanmıştır. 24 İl'den toplam 32 katılımcının yer aldığı kurs Ankara Hizmetiçi Eğitim Enstitüsünde gerçekleştirilmiştir.

         Okul ve kurumlarımızda TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim sisteminin uygulanması sonucu ortaya çıkması beklenen iyileşme alanları şu şekilde sıralanabilir;

    Okul ve kurumlar tarafından sunulan hizmetlerde sürekli iyileştirmenin sağlanması,

    Eğitim öğretimin amaçları ve faaliyetlerinin eğitim politikası ile (misyon ve vizyon dâhil) daha iyi uyumlaştırılması,

    Herkes için kapsayıcı ve hakkaniyetli (eşit şekilde) kalitede eğitim verilerek sosyal sorumluluğun geliştirilmesi,

    Bütün öğrenicilere, özellikle de özel eğitime ihtiyaç duyanlara, uzaktan eğitim alanlara ve hayat boyu öğrenme fırsatları için daha fazla kişiselleştirilmiş eğitim ve etkin cevap sağlanması,

    Etkinliğin ve verimin artırılması ve kanıtlanması için uyumlu süreçler ve değerlendirme araçları,

    Eğitim kurumlarının gelişimi için kültür oluşması,

    İlgili tarafların katılımının genişletilmesi,

    Mükemmeliyetçilik ve yenilikçiliğin teşvik edilmesi,

    Risk odaklı yönetim anlayışının geliştirilmesi.

 

         Türk Standartları Enstitüsü Eğitim Programına uygun olarak gerçekleştirilen kurs programında, Risk Tabanlı Proses Yönetimi, TS EN ISO 9001:2015 standardı temel, dokümantasyon ve İç Tetkik eğitimleri gerçekleştirildi. Uluslararası kriterlere uygun olarak, çeşitli teorik ve uygulamalı etkinliklerle gerçekleştirilen eğitim sonunda, katılımcıların kalite yönetim sistemleri konusunda sistem uygulama yeterlilikleri geliştirildi.         

03-03-202403-03-202403-03-2024

Atatürk Bulvarı No98 3. Kat C Blok Bakanlıklar/ANKARA - 0 312 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.