Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Belgelendirme Denetçileri Deneyim Paylaşım Toplantısı Çevrimiçi Gerçekleştirildi.

Belgelendirme Denetçileri Deneyim Paylaşım Toplantısı Çevrimiçi Gerçekleştirildi.

Millî Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı ile okul ve kurumlarında, "Belgelendirme Hizmetleri Yönergesi" doğrultusunda uygunluk değerlendirme ve belgelendirme faaliyetleri yürütülmekte olup Bakanlığımız okul ve kurumlarda uygulanmakta olan kalite yönetim süreçlerinin uygunluğunun değerlendirilmesi, Bakanlığımız ve Türk Standartları Enstitüsü işbirliğinde uygulanan ve TSE & EOQ (Avrupa Kalite Teşkilatı) Personel Belgelendirme Programı'na uygun olarak oluşturulan eğitim ve sertifikasyon programlarını tamamlayan tetkik görevlileri ile gerçekleştirilmektedir.

Uygunluk değerlendirme ve belgelendirme faaliyetleri; tutarlı ve tarafsızlığı kabul edilen, sürdürülebilir, geçerli ve güvenilir bir biçimde yönetilebilmesi için, "TS EN ISO/IEC 17021-1 Uygunluk Değerlendirmesi - Yönetim Sistemlerinin Tetkikini ve Belgelendirilmesini Sağlayan Kuruluşlar İçin Şartlar Standardı" ve diğer Akreditasyon standartları kapsamında, tarafsız ve bağımsız olarak "Sistem Belgelendirme Yürütme Kurulu" koordinesinde yönetilmektedir.

Bu kapsamda toplam 62 tetkik görevlisi ile TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve TS ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği yönetim sistemi tetkikleri gerçekleştirilmektedir.

2022 yılı Temmuz ayı itibariyle TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi de kapsama dâhil edilecektir.

Gerçekleştirilen çevrimiçi Belgelendirme Denetçileri Deneyim Paylaşım Toplantısı'nda;

a)        Uygunluk Değerlendirme ve Belgelendirme faaliyetleri ulusal ve uluslararası standart ve rehber dokümanları ile ilgili güncel bilgiler,

b)       Bakanlığımız belgelendirme hizmetleri ile ilgili gelişmeler,

c)        Uygunluk değerlendirme ve belgelendirme süreçlerinin geliştirilmesi için deneyim paylaşımları gündeme alınmıştır.

 

Atatürk Bulvarı No98 3. Kat C Blok Bakanlıklar/ANKARA - 0 312 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.