Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası Etkinliklerle Kutlanıyor.

İş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulması amacıyla her yıl 4-10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen "İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası", Daire Başkanımız Özkan AVCI, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Harun FATSA ve Etimesgut İlçe Kaymakamı İzzetin SEVGİLİ 'nin katılımıyla Etimesgut Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılan etkinliklerle kutlandı.
İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası Etkinliklerle Kutlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı ile okul ve kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulması için 4-10 Mayıs tarihleri arasında kutlanan 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası''nın 36.sı, Bakanlığımız İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanlığı ve Ankara Etimesgut İlçesi Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi iş birliğinde gerçekleştirilmiştir.

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında yürütülen faaliyetlerle Bakanlığımız okul ve kurumlarında önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği anlayışı ile hareket edilerek tüm süreçlerde birinci önceliğin Sağlık ve İş Güvenliğine verilmesi ve bu konuda duyarlılık ve bilinç oluşması, geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Okul ve kurumlarımızda sağlık ve güvenlik kültürünün geliştirilmesi ve sürdürülebilir bir anlayışla öğrencilerimize ve çalışanlarımıza bu kültürün verilmesi önemli görülmektedir.

Bakanlığımız İSG hizmetlerinin erişilebilir, sürdürülebilir olması bakımından uygulamalarda bütünselliğin sağlanması, İSG faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması ve acil durumlarda belirlenen eylem algoritmalarının bir refleks haline getirilmesi için yapılacak deneyim bilgi paylaşımının önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.

ISG Haftası etkinlikleri kapsamında, mevcut mevzuatların getirdiği sorumlulukların asgari düzeyde karşılanması, problemlerin koruyucu ve önleyici yaklaşımla önceden ele alınması ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorunların ve önerilerin farkındalığının oluşturulması amacı ile öğrenci ve öğretmenlerimizin katılımı ile senaryo bazlı gösteriler hazırlanmış bu gün burada kamuoyunun dikkatine sunulacaktır.

Sağlıklı ve güvenli ortamda çalışma hakkı en temel insani haklardan biridir. İş sağlığı ve güvenliğinde temel amaç; çalışma yaşamında çalışanların sağlığına zarar verebilecek etkenlerin önceden belirlenerek gereken önlemlerin alınması, iş kazası geçirmeden, meslek hastalıklarına yakalanmadan, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanması, çalışanların ruhsal ve bedensel sağlıklarının korunmasıdır. 

"İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası" etkinlikleri kapsamında öğrenciler tarafından okunan şiir ve sloganlara, pankart gösterimine, atölye iş kazası ve ramak kala olay senaryolarına, iş Sağlığı ve güvenliği uygulamalarına, periyodik kontrol ölçüm cihazlarının tanıtımına, ortam ölçüm uygulamalarına ve İlk yardım uygulamalarına yer verilmiştir.

Atatürk Bulvarı No98 3. Kat C Blok Bakanlıklar/ANKARA - 0 312 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.