Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

"Müzeler Haftası'nda Gençlerden İlham Veren Etkinlikler"18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası, bu yıl "Eğitim ve Araştırma Müzeleri" temasıyla çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptı. Millî Eğitim Bakanlığı 75. Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesinde gerçekleşen etkinlikler, Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin hazırladığı "Gelecek Nesillerin Gözünden Müze ve Ankara'nın Tarihi Mekânları" temalı resim sergisi açılışı ile başladı.

Öğrencilerin gözünden gelecekteki müzelerin ve tarihi mekânların nasıl şekilleneceğini yansıtan eserler, ziyaretçiler tarafından beğeniyle karşılandı. Açılışın ardından Bakan Danışmanı Erol Erdoğan lise öğrencileri ile interaktif bir söyleşi gerçekleştirdi. "Teknolojiden Önce ve Sonra Müzelerimiz, Dijital Bağımlılık ve Kültürel Aktarım" konulu söyleşide Erdoğan, öğrencilere teknolojinin müze deneyimlerine etkisi ve dijital bağımlılığın kültürel aktarım üzerindeki rolünü anlattı.

Program kapsamında müzede çeşitli atölyeler düzenlendi. "Geleneksel Çocuk Oyunları, Masal Anlatımı, Ihlamur Baskı Sanatı ve Kil" atölyeleri ile katılımcılar, geçmişten günümüze taşınan bu sanat ve oyunlarla ilgili bilgi edinme ve uygulama fırsatı buldu. Atölyeler, özellikle çocukların ve gençlerin ilgisini çekerken kültürel mirasın yaşatılmasına önemli bir katkı sağladı. Etkinlikler kapsamında Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin müzik resitali de büyük ilgi gördü. Öğrencilerin performansları, müzeye gelen ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşattı.

Müzeler Haftası etkinlikleri hem genç nesillerin müzelere olan ilgisini artırmayı hem de kültürel mirasın korunması ve aktarılmasını sağlamayı amaçladı. Eğitim ve araştırma müzeleri teması çerçevesinde düzenlenen bu etkinlikler, müzelerin toplum üzerindeki etkisini ve önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Etkinlikler boyunca müze ziyaretçileri, farklı disiplinlerden sanat ve kültür etkinlikleriyle etkileşimde bulunarak hem eğitici hem de eğlenceli deneyimler yaşadı. Müzeler Haftası etkinlikleri, toplumun her kesiminden ziyaretçilerin katılımıyla müzelerin canlı ve dinamik birer eğitim ve araştırma merkezi olduğunu gösterdi.

28-05-202428-05-202428-05-202428-05-2024

Atatürk Bulvarı No98 3. Kat C Blok Bakanlıklar/ANKARA - 0 312 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.