Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Okul ve Kurumlarımıza OHSAS 18001 Sertifikaları Verildi.

İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanlığı Standardizasyon ve Kalite Hizmet Birimi faaliyetleri ile 2017/27 sayılı Genelge doğrultusunda yapılan belgelendirme çalışmaları sonucunda “OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi” uygulayan okul ve kurumlarımıza sertifikaları verildi.
Okul ve Kurumlarımıza OHSAS 18001 Sertifikaları Verildi.

Bakanlığımıza bağlı 37 Okul ve Kurum OHSAS 18001 Sertifikası aldı

Bakanlığımız Standardizasyon ve Kalite Hizmet Birimi faaliyetleri ile 2017/27 sayılı Genelge doğrultusunda yapılan belgelendirme çalışmaları sonucunda “OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi” uygulayan okul ve kurumlarımıza sertifikaları verildi.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından imzalanan "İş Sağlığı ve Güvenliğinin Eğitime Entegrasyonu Protokolü" töreni öncesinde Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak ve İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Abdulhamit Karataş sertifika alan okul ve kurum temsilcileri ile Başkent Öğretmenevinde bir araya geldi.

Toplantıda sertifika almaya hak kazanan 37 okul ve kurum temsilcilerine hitap eden İsmail Çolak,  sağlıklı ve güvenli çalışma ya da eğitim ortamı ile öğrenme süreçlerinin tesis edilmesi, sunulan hizmetlerin kalitesinin geliştirilmesi amacıyla, sürdürülebilir bir sistem yönetimi için standartlarda öngörülen esaslara göre yönetim sistemleri belgelendirme iş ve işlemleri gerçekleştirilmektedir dedi.

Belgelendirilen okul ve kurumlar ile bundan sonraki süreci değerlendirmek üzere bir araya geldiklerini belirten İsmail Çolak, yaklaşık bir yıldır çok ciddi çalışmalar yaparak okul ve kurumlarınızda sunulan hizmetlerin daha sağlıklı, güvenli ve kaliteli olması için çaba sarf ettiniz, yapılan denetimlerde ilgili standartlara uygun olduğu için belge almaya hak kazandınız diyerek gayretli ve fedakârca yapılan çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Genel Müdür İsmail Çolak şu sözlerle konuşmasını sürdürdü. Okul ve kurumlarımız için standartlar belirleyerek, şartları iyileştirmek çabasındayız. Bu çalışmanın ilk çıktısı olan 37 okul ve kurum bu gün itibarı ile Bakanlığımız ilgili birimince TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim sistemine uygun belgelendirilmiştir. 2019 yılında ISO 45001 standardına geçiş sağlanacaktır. Önümüzdeki süreçte ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve 14001 Çevre Yönetim Sistemi uygulamalarına yer verilecektir.

Sizlerin, sahada geleceği şekillendiren, insana şefkat ve sevgiyle dokunan bu değerli çalışmalarınızın sürekli olmasını bekliyoruz. Bölgenizde ve ilinizde örnek çalışmalarınızın yaygınlaştırılması en önemli hedeflerinizden biri olmalıdır.

Çocuklarımızın, Öğretmenlerimizin ve paydaşlarımızın sağlıklı ve güvenli ortamlarda huzur içerisinde bulunmaları Eğitim 2023 vizyonumuzdaki hedeflere ulaşmak için önemli katkı sağlayacaktır. Gelecek neslimizin şekillendirilmesi bakımından hassasiyet içermektedir.

Bakanlığımız, kendi insan kaynakları ile İl ve İlçe milli eğitim müdürlüklerinde okullarımızın sağlık ve güvenlik şartlarını geliştirmek ve rehberlik yapmak üzere İş Güvenliği uzmanları ve periyodik kontrol uzmanları görevlendirmektedir. Kamu yararı gözetilerek okullarımızda düzenli olarak tüm tehlikeli tesis, tesisat ve iş ekipmanları Periyodik kontrol uzmanlarınca denetlenmektedir.

Okul ve kurumlarımızda sağlığa zarar verebilecek ortam faktörlerini tespit etmek amacıyla Bakanlığımız bünyesinde mesleki ve teknik eğitim atölye ve laboratuvarlarında; toz, nem, gürültü, titreşim, elektromanyetik alan ve termal konfor gibi fiziksel risk faktörlerinin ölçümlerini yapan Laboratuvar hizmetleri sunulmaktadır.

Okul ve Kurumlarımızda Risk Tabanlı Veriye Dayalı Kaynak Yönetim Sistemi Uygulanmaktadır

Öğrenci ve öğretmenlerimizin okulda karşılaşabileceği tehlikeler, riskler ve sağlığa zarar verebilecek şartlar, sistemli bir şekilde uzmanlarımız tarafından gözetilmekte ve gerekli analizler yapılarak düzeltici ve önleyici faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Okullarımızda tespit edilen riskler ve acil durumların giderilmesi amacıyla Bakanlığımız Bilişim Sistemi yani (MEBBİS) üzerinden risk tabanlı ödenek talep modülü okullarımızın kullanımına açılmıştır.

İş ve Meslek Hayatının Gelecek Aktörlerini Çağın Gereğine Uygun Olarak İSG Kültürü ile Donatmayı hedefliyoruz.

81 İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzde İlkyardımcı Eğitim Merkezleri oluşturmak sureti ile İlkyardımcı yetiştirmeyi, uygulamalı eğitimlerle her okul ve kurumumuzda yeterli sayıda ilkyardımcı bulundurmayı hedefliyoruz.

İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerimizde, Afet ve Acil durumlara hazır olan “MEB Arama Kurtarma Birliklerinin” oluşturulması için harekete geçtik, en kısa sürede çalışmalarımız kamuoyuna yansıyacaktır.

Eğitim 2023 vizyonumuzdaki hedeflere ulaşmak için okullarımızın ve kurumlarımızın sağlık ve güvenlik şartlarını iyileştirme üzere çıktığımız bu yolculukta sizlerin katkısına, emeğine ve daha çok çalışmasına ihtiyacımız var. Hep birlikte, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sağlamak için sağlık ve güvenliği öncelikli hale getiriyoruz.

Belgeli Okul ve Kurumlar Bakanımızla Törende Bir Araya Geldi.

İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimimizce uzun süren çalışmalar sonucunda oluşturulan sistem dâhilinde 14 Eylül 2017 tarihinde 2017/27 sayılı Genelge ile başlatılan Yönetim Sistemi Belgelendirme İşlemleri kapsamında ilk belgelendirmeyi gerçekleştirdiğimiz okul ve kurumlar protokol imza töreninde Sayın Bakanımız Ziya Selçuk ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk la bir araya geldi.

15-01-201915-01-201915-01-201915-01-201915-01-201915-01-201915-01-201915-01-201915-01-201915-01-201915-01-201915-01-201915-01-201915-01-2019

Atatürk Bulvarı No98 3. Kat C Blok Bakanlıklar/ANKARA - 0 312 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.