Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

"Okulda Diyabet Programı"Bakanlığımız tarafından yürütülen Okulda Diyabet Programı, tip 1 diyabetli çocukların eğitim ortamında kapsamlı destek almalarını amaçlamaktadır. Program kapsamında; diyabet eğitimi, tıbbi destek, beslenme desteği, fiziksel aktivite desteği, sosyal ve duygusal destek gibi çeşitli hizmetler sunulmaktadır.

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği ile Genel Müdürlüğümüz iş birliğinde okul sağlığı hemşireleri, öğrenci ve velilerin katılımı ile toplantı gerçekleştirildi. İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Daire Başkanlığı Sağlık Hizmetleri Şubesi Koordinatörü Gülcan KILINÇ "Okulda Diyabet Programının diyabetli çocuklara sahip ailelerin yükünü paylaşan, diyabetli çocukların hayatına dokunan çok yönlü bir program olduğunu, 2010 yılı itibarıyla diyabetli çocuklara yönelik birçok aktivite yapıldığını, yapılan aktivitelerin devamlılığını sağlayabilmek amacıyla çalışmalara devam edilmesi gerekliliğini vurguladı.

Toplantının ilk gününde sınıfında diyabet belirtisi olan çocukları fark edip erken tanı konmasını sağlayan ve/veya diyabetli çocukların bakımına katkı ve destek sağlayarak fark yaratan, örnek çabaları ile "Okulda Diyabet Programı Elçileri" olabilecek öğretmenler, okul yöneticileri, okul sağlığı hemşireleri ve diğer okul idarecileri arasından dereceye giren 15 kişiye ödül ve plaket verildi.

17-18 Mayıs 2024 tarihlerinde gerçekleştirilen Okulda Diyabet Programı Bakanlığımız İl Sağlık Hizmetleri Sorumluları toplantısında;

-Ailenin bilgilendirmesi sonrası, diyabetli çocuktan sorumlu bir öğretmen veya personel görevlendirilmesi,

-Gerektiğinde glukagon ve insülin enjeksiyonu, kan şekeri takibi ve ek doz insülin desteği sağlanması,

- Bütün öğretmenlerin Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu üzerinden eğitim alması,

- Hemşire olmayan okullarda acil durumlarda aile hekimliği merkezi ile bağlantı kurulması,

- Okul kantinlerinde ve kutlamalarda sağlıklı beslenme ilkelerinin gözetilmesi kararları alındı.

Okulda Diyabet Programı, diyabetli çocukların eğitim hayatlarında başarılı olmaları ve yaşam kalitelerini artırmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Program kapsamında sunulan kapsamlı destekler, diyabetle başa çıkmayı kolaylaştırmakta ve çocukların öz güvenlerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, programda yer alan eğitim ve sağlık iş birliği, diyabet yönetimi konusunda ailelerin ve okul çalışanlarının bilgi ve becerilerini geliştirmeye katkıda bulunmaktadır.

Bakanlığımız, diyabetli çocuklara yönelik desteği, eğitim ve sağlık alanlarının iş birliği ile örnek bir model oluşturmaktadır. Alınan yeni kararlar ve geliştirilen programlar ile diyabetli çocukların okuldaki yaşamlarının daha kolay ve sağlıklı hâle getirilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmalar, diyabetli çocukların eğitimde eşit haklara sahip olmaları ve potansiyellerini tam olarak gerçekleştirebilmeleri için önemli bir adım teşkil etmektedir.

22-05-2024

Atatürk Bulvarı No98 3. Kat C Blok Bakanlıklar/ANKARA - 0 312 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.