Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

"Okullarda Diyabet Eğitim Programı" 3 Ödül Daha Aldı.

"Okullarda Diyabet Eğitim Programı" Zero Medya Magazin Dergisi Tarafından Düzenlenen "Golden Pulse Awards 2024" Yılın En Başarılı Health&Wellness, Yılın En Başarılı Bilinçlendirme/Farkındalık Projesi  ve Yılın Projesi dallarında ödül aldı.


Diyabetle ilgi eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları kapsamında Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığı ve Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği arasında 27.04.2010 tarihinde "Okullarda Diyabet Eğitim Programı" adıyla protokol imzalanmıştır. Ekim 2020 tarihli ve 2757 sayılı Tebliğler Dergisinde "Millî Eğitim Bakanlığı Tip 1 Diyabetli Öğrencilerin Okul/Kurumlarda Bakımı ve Desteklenmesi Hakkında Yönerge" yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

  "Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu"nun amacı, diyabetli çocukların okulda, evlerindeki gibi güvenli bir şekilde zaman geçirmelerini sağlamak, onları desteklemek ve bunun için başta öğretmenler olmak üzere okul çalışanlarını eğitmektir. Platformda 9 adet yeni video, şimdiye kadarki belgeler, videolar, çalışmalar ve seviyelere göre en gerekli bilgiler yer almaktadır. Video serisi eğitim için ayrıca kullanılabilmekte ve tüm vidoları indirilebilmektedir.

8 Kasım 2022 günü İstanbul'da  tanıtımı gerçekleştirilen platform; annelerin, babaların çocuklarını okula gönderirken güvende hissetmesi, okuldaki hayat ile evdeki hayat birbirine benzemesi, okuldaki diyabet bakım kalitesi evdeki kadar olabilmesi, öğretmenlerin ve öğrencilerin Tip 1 diyabet hakkında farkındalığının artırılması, acil durumlarda nasıl hareket edilmesi gerektiği konularında destek sağlamaktadır.

Öğretmenler platformun içerisinde yer alan seviye 1, 2, 3 eğitimlerini platform üzerinden tamamlayarak "Okulda Diyabet Programı Eğitim Belgesi"ni almaktadırlar.

 "Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu"na  https://okuldadiyabet.meb.gov.tr/ adresinden ulaşılmaktadır.

16-01-202416-01-2024

 

 

 

Atatürk Bulvarı No98 3. Kat C Blok Bakanlıklar/ANKARA - 0 312 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.