Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

"Sıfır Atık, Atıkların Döngüsel Ekonomiye Kazandırılması Çalıştayı" 18-22 Temmuz 2022 tarihleri aralığında Ankara Başkent Öğretmenevinde gerçekleştiriliyor.Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlarda atıkların mevzuata uygun biçimde yönetimi, toplanan atıkların döngüsel ekonomiye kazandırılması amacı ile 18-22 Temmuz 2022 tarihleri aralığında Ankara Başkent Öğretmenevinde Bakanlığımızın ilgili eğitim öğretim birimleri ve her kademeyi temsilen okul müdürlerinin katılımıyla açılışı gerçekleştirilen ''Sıfır Atık, Atıkların Döngüsel Ekonomiye Kazandırılması Çalıştayı'' devam ediyor. Çalıştay ile atıkların (plastik, cam, metal, kağıt) mevcut durum analizi ve bu atıkların mevzuata uygun yönetilmesini sağlayarak okullarımıza geri dönüşünün sağlanması hedeflenmektedir.

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

       Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlar;

  •  Verimliliğin artması,
  •  Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması,
  •  İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,
  •  Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,
  •  Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların "duyarlı tüketici" duygusuna sahip olmasının sağlanması,
  •  Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun "Çevreci" sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.

20-07-202220-07-202220-07-202220-07-2022

Atatürk Bulvarı No98 3. Kat C Blok Bakanlıklar/ANKARA - 0 312 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.