Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

"TS EN ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Eğitimi" Gerçekleştirildi.

Resmî okul ve kurumlarda Çevre Yönetim Sistemi uygulamaları konusunda rehberlik ve danışmanlık hizmeti verebilecek personelin yetiştirilmesi amacıyla TS EN ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Eğitimleri 26 Şubat-01 Mart tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirildi.


          Bakanlığımızın Belgelendirme Hizmetleri Yönergesi doğrultusunda okul ve kurumlarımızda yönetim sistemlerinin yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında eğitimlerimiz sürdürülmektedir. 26 Şubat 2024 Pazartesi günü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Özkan AVCI'nın yer aldığı açılış programı ile başlayan kurs programı 5 gün 40 Ders saati olarak uygulanmıştır.

          Bu amaçla, Türk Standartları Enstitüsü TS EN ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Baş Tetkik Görevlileri tarafından verilen 40 saatlik eğitim programı 26 Şubat-01 Mart 2024 tarihleri arasında tamamlanmıştır. 24 İl'den toplam 30 katılımcının yer aldığı kursumuz Ankara Hizmetiçi Eğitim Enstitüsünde gerçekleştirilmiştir.

          Okul/kurumlarımızda 14001 Çevre Yönetim Sistemlerinin uygulanması ile tüm dünya tarafından tanınan uluslararası standartlara uygun bir çevre yönetimi sağlanacaktır. Ortaya çıkan atıkların uygun şekilde bertarafından ziyade kaynakların daha verimli kullanımı ile atık miktarının en az seviyeye indirilmesi hedeflenmektedir.

             "TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemlerinin" yaygınlaştırılması ve belgelendirilmesi ile sürdürülebilir "Sıfır Atık" yaklaşımı elde ederek;

  Verimliliğin artması,

  Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması,

  İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,

  Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,

  Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların "duyarlı tüketici" duygusuna sahip olmasının sağlanması,

  Ulusal ve uluslararası alanda Okul/kurumlarımızın "Çevreci" sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılması sağlanacaktır.

 

            Türk Standartları Enstitüsü Eğitim Programına uygun olarak gerçekleştirilen kurs programında, Çevresel Risk Değerlendirme, TS EN ISO 14001:2015 standardı temel, dokümantasyon ve İç Tetkik eğitimleri gerçekleştirildi. Uluslararası kriterlere uygun olarak, çeşitli teorik ve uygulamalı etkinliklerle gerçekleştirilen eğitim sonunda, katılımcıların kalite yönetim sistemleri konusunda sistem uygulama yeterlilikleri geliştirildi.          

03-03-202403-03-2024

Atatürk Bulvarı No98 3. Kat C Blok Bakanlıklar/ANKARA - 0 312 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.