Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

TS ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Temel, Dokümantasyon ve İç Tetkik Eğitimi Ankara'da yapıldı.

TS ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Temel, Dokümantasyon ve İç Tetkik Eğitimi Ankara'da yapıldı.

Bakanlığımızın Belgelendirme Hizmetleri Yönergesi doğrultusunda okul ve kurumlarımızda yönetim sistemlerinin yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında verilen eğitim, 30 İl'den gelen İl İSGB koordinatörü ve İlçe İSG Büro yöneticisi iş güvenliği uzmanlarının katılımıyla 28 Mart-01 Nisan 2022 tarihlerinde Ankara'da yapıldı.

Verilen bu eğitim ile okul ve kurumlarımızın çevreye verebilecekleri zararların sistematik bir şekilde azaltılması, mümkün olduğu durumlarda ortadan kaldırılması için bu sistemin kurulumu, işletilmesi ve geliştirilmesi konusunda katılımcılarca bulundukları illerdeki okul ve kurumlara rehberlik yapılması noktasında eğitim veridi.

Ülkemizi de tehdit eden problemlerden birisi haline gelen çevre sorunları ve kirlilik, iyice hissedilir hale gelmiştir. İşte bu noktada çevreye verdiğimiz zararları azaltmak için çevre standartları, çevreye yönelik ulusal ve uluslararası anlaşmalar, yasal mevzuatlar uygulamaya alınmıştır.

Bu kapsamda çevrenin korunmasına yönelik olarak Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) tarafından yayımlanan ISO 14000 standartı, özünde, doğal kaynak kullanımının azaltılması, toprağa, suya, havaya verilen zararların minimum düzeye indirilmesini amaçlayan standartlar bütünüdür. Bunu da çevre performansının izlenmesi ve sürekli iyileştirilmesi temeline dayandırmakta ve çevre faktörlerine ilişkin olarak ilgili mevzuat ve kanunlar tarafından tanımlanmış koşullara uymayı şart koşmaktadır.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından çevirisi yapılan TS ISO 14001 standartı, okul ve kurumlarımızdaki eğitim öğretim ve üretim süreçlerinde çevresel faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin gerekli önlemler ile kontrol altına alınarak çevreye verilen zararın en aza indirilmesi konularında kılavuzluk yapacaktır.

Atatürk Bulvarı No98 3. Kat C Blok Bakanlıklar/ANKARA - 0 312 413 26 80/81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.